Class of 2020 (FINAL)

Rank Player Ht Year College Summer
1 Tramon Mark Dickinson HS 6-5 2020 HOUSTON Hou Hoops EYBL
2 LJ Cryer Morton Ranch HS 6-1 2020 BAYLOR Hou Hoops EYBL
3 Kenneth Lofton Jr PA Memorial HS 6-6 2020 LOUISIANA TECH Hou Hoops EYBL
4 Marcus Williams Dickinson HS 6-2 2020 WYOMING Team Harden
5 Jahari Long Episcopal HS 6-3 2020 SETON HALL Cooz Elite
6 Kasen Harrison Beaumont United HS 6-0 2020 LAMAR SBG
7 Eddie Lampkin Morton Ranch HS 6-9 2020 T C U Hou Defenders UAA
8 Rubin Jones Yates HS 6-4 2020 NORTH TEXAS Cooz Elite
9 Jordan Ivy-Curry LaMarque HS 6-1 2020 UTSA Hou Raptors-Benjamin
10 Justin Hill Travis HS 6-0 2020 LONGWOOD Hou Defenders UAA
11 Braelon Bush Silsbee HS 5-8 2020 MC NEESE Hou Hoops EYBL
12 Antwon Norman Yates HS 6-0 2020 MONROE JC (NY) Hou Hoops EYBL
13 Hayden Hefner Nederland HS 6-5 2020 TEXAS A&M Hou Defenders UAA
14 Ethan Taylor Hou Memorial HS 6-3 2020 AIR FORCE Hou Defenders UAA
15 Pierce Spencer Lake Creek HS 6-2 2020 NICHOLLS STATE SAN MAN Elite
16 D'Avian Houston Episcopal HS 6-1 2020 COLLEGE of CHARLESTON Cooz Elite
17 JaJa Sanni Clear Lake HS 6-3 2020 UTSA Sanni Hoops
18 Bakari LaStrap The Woodlands Christian HS 5-10 2020 IUPUI Hou Defenders UAA
19 Nate Martin Cy Creek HS 6-8 2020 TEXAS STATE Hou Hoops EYBL
20 Daylan Hamilton Klein Forest HS 6-3 2020 WESTERN MICHIGAN Team Harden
21 Nathan Clover PA Memorial HS 6-7 2020 ORAL ROBERTS Hou Defenders UAA
22 Dylan Dawson Atascocita HS 6-3 2020 TEXAS STATE SAN MAN Elite
23 John Shanu Sam Houston HS 6-9 2020 OLD DOMINION
24 Jalen White Sam Rayburn HS 6-4 2020 OHIO Hou Defenders UAA
25 Jordan Henderson The Village School 6-7 2020 MCNEESE Texas Elite - Mel
26 Elijah Elliott Jack Yates HS 6-0 2020 OKLA CHRISTIAN Cooz Elite
27 Tim Moore Jr. Madison HS 6-6 2020 PARIS JC Cooz Elite
28 Rommell Williams Mayde Creek HS 6-1 2020 MIDWESTERN STATE Shooting Stars Red
29 DJ Nussbaum Episcopal HS 6-8 2020 V M I Cooz Elite
30 Nate Lacewell Legacy HS 6-7 2020 SAN JOSE STATE Cooz Elite
31 Kellen Amos St John XXIII 6-6 2020 BINGHAMTON F.A.M. Elite
32 Davion Coleman Jersey Village HS 6-0 2020
33 Dylan Miles Summer Creek HS 5-10 2020 UT - DALLAS Hou F.A.M. Elite
34 Allen Udemadu Jack Yates HS 6-9 2020 We All Can Go
35 RJ Crawford Langham Creek HS 6-3 2020 SOUTHWEST BAPTIST Houston Cowboys
36 Ja' Robertson Hightower HS 6-7 2020 TAMU- KINGSVILLE
37 Khalif Allim Westbury HS 6-7 2020 AIR FORCE (prep)
38 Dylen Scales Summer Creek HS 6-2 2020 CONCORDIA F.A.M. Elite
39 Evan Butts Cy Fair HS 6-1 2020 ARIZONA WESTERN F.A.M. Elite 2022
40 Tre'von Banks Sharpstown HS 6-5 2020 IOWA CENTRAL CC
41 Lonzo Rand Westfield HS 6-2 2020 COASTAL BEND JC
42 Stephen Faramade Bush HS 6-8 2020 PANOLA JC Houston Elite-Mel
43 Grayson Buehler SB Memorial HS 6-6 2020 DALLAS BAPTIST F.A.M. Elite
44 Jestin Porter Cy Ridge HS 6-0 2020 TYLER JC Team Harden
45 Blessings Adesipe Alief Taylor HS 6-5 2020 TYLER JC Alief Clovers
46 Roland McDougall III Legacy HS 6-4 2020 BOSSIER PARRISH JC (LA) Hou Flight 17u
47 Justin Pleasant Beaumont United HS 6-6 2020 BRYANT & STRATTON COLLEGE (WI) West Texas Blazers
48 Joshua Cooper North Shore HS 6-1 2020 ANGELINA JC Basketball Univ Gold
49 Jayshon Cannon Aldine Davis HS 6-8 2020 BOSSIER PARRISH CC (LA)
50 Reece Peel A&M Consolidated 6-4 2020 Team Evolution